"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kayıp Cennet

Kayıp Cennet / Paradise Lost

Kayıp Cennet, bugün her ne kadar çok okunmasa da İngiliz edebiyatının en önemli metinlerinden biri olarak kabul ediliyor. Hatta o kadar meşhurdur ki, bu eser sayesin de Milton, İngiliz edebiyatında Shakespeare’den sonra en önemli isimlerden biri olmuştur. Milton bu eseri yazarken ki amacı Homeros ve Virgilleus gibi eski şairlere rakip olacak epik bir şiir ortaya koymaktır.

Milton’un Kayıp Cennet’i 1658’den 1664’e (ilk baskı) kör ve fakir Milton tarafından yazdırılmıştır. Küçük ama önemli değişikliklerle 1674’te ikinci baskısı yayınlanmıştır. Kör bir şair olarak Milton, epik dizelerini görevindeki bir dizi yardımcıya yazdırmıştır. Şiirin, Devrim’in başarısızlığına dair kişisel umutsuzluğu yansıttığı, ancak insan potansiyelinde nihai bir iyimserliği doğruladığı iddia edilmiştir. Bazı edebiyat eleştirmenleri, Milton’un “Güzel Eski Dava” için verdiği kararlı desteğine birçok atıfta bulunduğunu ileri sürmüşlerdir.

Milton 1658’de Kayıp Cennet’i yazmaya başladığında moral olarak çöküntü içerisindedir. Milton, o yıl hem 23. sonesinde ölümsüzleştirdiği ikinci karısını, hem de Koruyucu Lord unvanı ile Cumhuriyet döneminde İngiltere’yi yöneten Oliver Cromwell‘i yitirmiştir. Onun ölümü cumhuriyetin yıkımını hızlandırmıştır. Kayıp Cennet işte bu yıkılan dünyaya bir anlam verme, Tanrı’nın işlerini insanın ve Milton’un kendi gözünde meşru kılma çabasıdır.

10.000 mısrayı aşkın bu kafiyesiz destanda cennete girme savaşı ve insanın Lusifer’in saptırmasıyla cennetten (Aden Bahçesi’nden) kovulmasının hikâyesi anlatılır. Onlarca bölümde cennetin kaybedilmesini, gözden düşen Şeytan’ın ve insanın gözüyle anlama çabası görülür. Dinin eskisi kadar etkili olmadığı laik bir çağda bile bu destan okura isyan, hasret ve kefaret arzusu konusunda etkili bir tefekkürü ifade eder.

Milton, 1671’de Samson Agonistes trajedisiyle birlikte yayınlanan devam şiiri Paradise Regained ( Yeniden Kazanılan Cennet) ile Kayıp Cenneti (Paradise Lost‘u) takip etti. Bu çalışmaların her ikisi de Milton’un Restorasyon sonrası siyasi durumunu yansıtıyor. Milton, 1674’teki ölümünden hemen önce Kayıp Cennet’ in Andrew Marvell’in önsözlerinin eşlik ettiği ikinci baskısını yönetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir